Medietilsynet: 10 nye aviser får produksjonstilskudd

Ti nye aviser får produksjonstilskudd når Medietilsynet har fordelt årets bevilgning på drøyt 440 millioner kroner. Syv av disse er lokalaviser.

Produksjonstilskuddet skal bidra til et mangfold av nyhets- og aktualitetsmedier over hele landet. Tilskuddet skal fremme uavhengig journalistikk, karakterisert av høy kvalitet, særlig i nyhets- og aktualitetsmedier i markeder som er for små til å være bærekraftige, eller som er alternativer til de ledende nyhetsmediene i de ulike mediemarkedene.

– Denne støtteordningen er viktig for det samlede mediemangfoldet, både nasjonalt og lokalt, sier Hanne Sekkelsten, fungerende direktør i Medietilsynet.

I alt 163 aviser får produksjonstilskudd i år. Åtte av avisene mottar produksjonstilskudd for første gang, og to er tilbake i ordningen etter noen års fravær. Av disse ti er syv lokalaviser og tre nasjonale nisjemedier. Lokalavisene er Askøy24, Malviknytt, Hustadvikingen, KRS Avisen Kristiansand, iSolør.no, Telen og Klæbuposten, mens de nasjonale nisjemediene som får støtte for første gang i år er iNyheter, Verdinytt og Samtiden.

Søkere må fylle en rekke krav for å få tilskudd

Produksjonstilskuddet er den største av de direkte mediestøtteordningene og likestiller papir- og nettaviser.  

For å få produksjonstilskudd må avisene oppfylle en rekke krav. De må blant annet ha som hovedformål å formidle nyheter, aktualitetsstoff og samfunnsdebatt til allmennheten, i tillegg til å ha et bredt tilbud av nyhets, aktualitets- og debattstoff fra ulike samfunnsområder. Nisjeaviser må ha et bredt innhold om politikk, økonomi eller samfunnsliv.

Seks av de nye søkerne får avslag

Motparten, Jessheimpuls, Salangen Nyheter, Dagens Medisin, Altinget og Watch Media får avslag fordi disse publikasjonene ikke oppfyller vilkår i forskriften for å kvalifisere for tilskudd.  

Altinget og Watch Media får avslag fordi de ikke oppfyller kravet om kun å gi ut ett nyhets- og aktualitetsmedium.

Når det gjelder Motparten vurderer Medietilsynet at avisen ikke tar reell betaling for innholdet sitt, mens Dagens Medisin får avslag fordi Medietilsynet vurderer at avisen hovedsakelig er rettet mot ansatte i et bransjefellesskap, og forskriften gjelder derfor ikke for avisen.

Jessheimpuls får avslag fordi avisen ikke har publisert nok egenproduserte redaksjonelle saker for å oppnå minstekravet på 480, mens Salangen Nyheter ikke har et høyt nok abonnementstall.

Morgenbladet får størst økning

Klassekampen får mest i støtte i år. Avisen mottar også i år maksimaltilskuddet på 45 millioner kroner. Morgenbladet får den største økningen i kroner, og får 31,4 millioner kroner, mot 26,7 millioner kroner i 2024. Det skyldes at avisens andel av de nasjonale nummer to-medienes brukerinntekter har økt fra 16,4 pst. i 2024 til 18,1 pst. i 2025.  

Dagsavisen får den største reduksjonen i tilskudd sett opp mot fjoråret. Avisen får 23,7 millioner kroner i tilskudd i år, mot 26,2 millioner kroner i 2024. Reduksjonen skyldes at avisens andel av de nasjonale nummer to-medienes brukerinntekter gikk ned fra 13,4 pst. i 2024 til 10,8 pst. i 2025.