Norsk rikskringkasting (NRK), som får nærmere 8 milliarder i året over statsbudsjettet, er organisert som et aksjeselskap, NRK AS, hvor staten eier samtlige aksjer.
Som eneeier har staten full kontroll gjennom generalforsamlingen, der kulturminister Lubna Jaffery representerer eierinteressene – uten motstemmer. Den samme statsråden er samtidig konstitusjonelt ansvarlig for pressestøtten.
Staten kontrollerer media i Norge
Videre er Folketrygdfondet, som er heleid av Finansdepartementet, blant de større aksjonærene i Schibsted-konsernet, som kontrollerer sentrale redaksjoner som Verdens Gang, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad og Fædrelandsvennen.
Når vi så ser på Faktisk.no, blir bildet komplett: I styret sitter bla Helje Solberg, pt permisjon som nyhetsredaktør i NRK, Gard Steiro, administrerende direktør i VG, og Kjersti Løken, styrelder i Schibsted-Media og gift med Gunnar Stavrum, sjef i Nettavisen.
Når pressen er strukturelt avhengig av staten – direkte eller indirekte – er det ikke lenger makten som kontrolleres. Det er makten som kontrollerer fortellingen.