Rima Iraki (41) er ansatt som samfunnsredaktør i Romerikes Blad. – Nå skal jeg tilbake dit jeg kommer fra. Det gleder jeg meg skikkelig til, sier hun.
Rima Iraki kommer fra NRK, der hun har hatt flere roller. Hun er blant annet kjent som programleder i Urix og nyhetsanker i Dagsrevyen. Hun har også vært programleder for store direktesendinger, som nasjonalt minnearrangement for 22. juli, og Norges første id-program, «Festen etter fasten».
– For meg er dette en drømmejobb. Jeg skal inn i en ny rolle der jeg både skal få lov til å mene noe offentlig gjennom kommentatorjournalistikken, og samtidig få jobbe med ledelse. Jeg ser veldig frem til å komme tettere på folks hverdag i en region der det skjer mye nå – en region som ligger mitt hjerte nært. Romerikes Blad har en viktig posisjon både lokalt og nasjonalt, og jeg har veldig lyst til å være med å utvikle Norges største lokalavis videre.
Rima Iraki har vokst opp og inntil nylig bodd i Lørenskog og kjenner Romerike svært godt. Foruten en omfattende NRK-karriere har hun også bakgrunn som reporter i VG. Hun er utdannet journalist ved University of Queensland i Brisbane, Australia. For tiden har hun permisjon fra NRK og jobber med et bokprosjekt for Kagge Forlag. Hun begynner i Romerikes Blad i mai 2025, når dette prosjektet er avsluttet.
– Jeg er svært fornøyd med ansettelsen av Rima Iraki som samfunnsredaktør. Hun er en erfaren og dyktig journalist som har vist at hun takler nye utfordringer på en utmerket måte. For Romerikes Blad representerer hun en spennende fornyelse og kommer til å bli en viktig profil for oss. Som samfunnsredaktør skal hun bidra til å sette dagsorden gjennom vår kommentarjournalistikk og løfte saker fra Romerike til en nasjonal arena. Både Romerike og resten av landet kommer til å merke når hun er i gang, sier ansvarlig redaktør i Romerikes Blad, Mads Yngve Storvik.
Romerikes Blad holder til på Lillestrøm og er Amedias største lokalavis med et opplag på 31.000 eksemplarer. Avisa dekker 12 kommuner på Romerike, med Lørenskog, Lillestrøm og Ullensaker som de tre største.